Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibilityKiedy Twój procesor nie działa prawidłowo – Stowarzyszenie – Słyszeć bez granic

„Kiedy Twój procesor
nie działa prawidłowo”

Procesor dźwięku to bardzo ważna część każdego implantu słuchowego.

Krok po kroku

Procesor dźwięku to bardzo ważna część każdego implantu słuchowego. Od niego zależy efekt, jaki daje cały system implantu, co przekłada się na jakość naszego życia. Procesor, jak każde urządzenie elektroniczne, z czasem ulega naturalnemu zużyciu.

Dzięki refundowaniu przez NFZ zabiegu wszczepienia implantów mamy szansę na normalne życie.Procesor z upływem czasu ulega jednak eksploatacji i zużyciu, staje się coraz mniej sprawny, aż w końcu nie spełnia swojej funkcji – „dostarczania dźwięków”. Bez sprawnie funkcjonującego procesora dźwięku system implantu słuchowego staje się całkowicie bezużyteczny.

Utrata sprawności starego procesora wiąże się z poważnymi problemami w prawidłowym odbiorze sygnałów z otoczenia, a jego całkowite wyłączenie oznacza powrót do świata ciszy. Użytkownik implantu, który dotąd mógł w pełni korzystać z normalnego życia (uczyć się, pracować, funkcjonować na równi z innymi), zostaje zepchnięty na margines społeczeństwa.

Utrata procesora odbija się nie tylko na naszym zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym. W przypadku dzieci dochodzi do zahamowania rozwoju słuchu i mowy. Jest to bardzo trudne do nadrobienia podczas rehabilitacji - jest kosztowne i czasochłonne. 

Krok po kroku, jak można starać się o nowy procesor dźwięku:

Wykonaj ocenę techniczną procesora (analiza serwisowa)

W okresie gwarancji ewentualne awarie usuwane są na koszt producenta implantu. Każdy pacjent, w przypadku utraty sprawności procesora po upływie okresu gwarancji, ma prawo do starania się o wymianę urządzenia na nowe.

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest analiza techniczna procesora, która może być wykonana przez przedstawicieli producenta systemu implantu lub przez ośrodek, w którym dokonana była operacja wszczepienia implantu.

Analiza serwisowa polega na ocenie stanu faktycznego procesora mowy i kontroli funkcjonowania poszczególnych jego elementów. W trakcie spotkania należy przekazać informacje o stwierdzonych nieprawidłowościach w działaniu urządzenia. 

Napisz podanie o wymianę procesora

Kolejny krok to podanie z prośbą o wymianę urządzenia na nowe. Dokument taki najlepiej złożyć w szpitalu, w którym wykonywany był zabieg implantacji, ale prośbę o wymianę procesora na nowy można składać w każdym szpitalu wykonującym tego typu zabiegi).

W podaniu musimy opisać przyczyny, dla których staramy się o nowe urządzenie oraz nasze osobiste odczucia związane z trudami użytkowania uszkodzonego procesora.  Do wniosku powinien być dołączony dokument z analizy serwisowej.

Wzory podań znajdziesz na dole tej strony.

Czas oczekiwania

Czas oczekiwania na nowy procesor mowy może być różny i wynosić nawet kilkanaście miesięcy. W tym okresie warto przypominać się jednostkom do których kierowaliśmy listy.

Wzory podań

(adresy klinik znajdziesz w zakładce: Kliniki)

Wniosek o wymianę procesora implantu ślimakowego:

Kliknij wzór - wniosek o wymianę procesora implantu ślimakowego aby pobrać

Wniosek o wymianę procesora implantu na przewodnictwo kostne:

Kliknij wzór - wniosek o wymianę procesora na przewodnictwo kostne aby pobrać

Wniosek o przyspieszenie wymiany w związku z kolejką:

Kliknij wzór - wniosek o wymianę procesora na nowy - kolejkowanie aby pobrać

Wniosek o przyspieszenie wymiany kierowany do NFZ:

Kliknij wzór - wniosek o wymianę procesora na nowy - NFZ aby pobrać