Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibilityRefundacja implantów słuchowych – Stowarzyszenie – Słyszeć bez granic

Refundacja implantów słuchowych

Słuch jest jedynym zmysłem, który współczesna medycyna bardzo często jest w stanie skutecznie przywrócić.

Refundacja

W Polsce wszczepienie implantów słuchowych jest refundowane w 100% przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Słuch jest jedynym zmysłem, który współczesna medycyna bardzo często jest w stanie skutecznie przywrócić. Leczenie implantami słuchowymi to jednak proces niezwykle kosztowny. Na szczęście pacjenci nie muszą się tym martwić. Całość wydatków związanych z zakupem systemu implantu, z operacją i rehabilitacją leży po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ ponosi koszty operacji wszczepienia implantów zarówno u dzieci, jak i dorosłych – niezależnie od wieku. Co ważne NFZ płaci za implant, operację, ale także opiekę przed- i pooperacyjną oraz rehabilitację niezbędną do pełnego wykorzystania możliwości implantu. Jedyne koszty, na jakie pacjent musi się przygotować, są związane z codziennym funkcjonowaniem urządzenia. Chodzi m.in. o wymianę baterii czy zakup dodatkowych akcesoriów.

Po 5 latach nowy procesor

Dodatkowo wsparcie NFZ nie jest jednorazowe. Procesor mowy, jak każde urządzenie elektroniczne, w naturalny sposób się zużywa. Po 5 latach można starać się o wymianę procesora na zupełnie nowe urządzenie, pod warunkiem że stare urządzenie nie działa w sposób prawidłowy. Co kilka lat do użytku oddawane są nowe generacje coraz doskonalszych procesorów, istnieje więc duża szansa, że dzięki wymianie otrzymamy lepsze, bardziej zaawansowane urządzenie, które da nam większe korzyści.

Skorzystaj z możliwości!

Żeby zostać zakwalifikowanym do zabiegu wszczepienia implantu słuchowego należy najpierw udać się na konsultacje laryngologiczne. Lekarz może skierować nas do jednego ze szpitali wszczepiających implanty, gdzie przejdziemy dalsze bardziej szczegółowe badania. Po nich możliwa jest kwalifikacja do zabiegu. Formalności związane z refundacją leczenia pozostają po stronie szpitala.