Implantacja obustronna

Różnica w codziennym funkcjonowaniu z jednym i dwoma implantami jest ogromna.

Kiedy starać się o drugi implant słuchowy?

Osobom z niedosłuchem implantacja bilateralna umożliwia lokalizację dźwięku,
zwiększa rozumienie mowy, poprawia komfort i jakość słyszenia zwłaszcza w hałasie.
Zapewnia w ten sposób prawidłowy rozwój społeczny.

Stymulacja obu uszu wpływa na symetryczny rozwój półkul mózgowych. Korzyści z implantacji bilateralnej są więc oczywiste. Kiedy zdecydować się na drugi implant? Czy nie można wszczepić dwóch implantów jednocześnie?

Różnica w codziennym funkcjonowaniu z jednym i dwoma implantami jest ogromna. O efektach implantacji bilateralnej najlepiej opowiadają osoby, które mają ją już za sobą. Ich historie możesz znaleźć na www.razemdlasluchu.pl.

.

Im szybciej, tym lepiej

Bardzo często decyzja o drugim implancie przychodzi z biegiem czasu,
gdy uwidaczniają się bariery wywołane niedokładnym słyszeniem.
Najczęściej jest to związane z pójściem dziecka do szkoły lub zmianą otoczenia.

Światowi eksperci jednym głosem namawiają do jak najszybszego wszczepienia drugiego implantu. Optymalny odstęp między operacjami określany jest przez specjalistów na od 1 do 3,5 roku. Czas między zabiegami implantacji odgrywa kluczową rolę, ale im krótszy, tym lepsze efekty przyniesie drugi implant.

Prawidłowy proces słyszenia oparty jest na odbiorze impulsów dźwiękowych z obydwu stron. Gdy jedno ucho nie odbiera dźwięków, powoli zatraca umiejętność ich analizy. Implantacje przeprowadzane w krótkim odstępie skutkują lepszymi efektami i łatwiejszym przystosowaniem się osoby niedosłyszącej do korzystania z podwójnego rozwiązania. Czym szybciej osoba z problemami ze słuchem będzie miała możliwość odbierania bodźców dźwiękowych z obydwu stron, tym szybciej jej słuch będzie zbliżony do naturalnego.

Dwa implanty od razu?

Skoro na każdym kroku słyszymy, że im szybciej, tym lepiej,
dlaczego nie zdecydować się na wszczepienie dwóch implantów od razu?

Kilka lat temu nie było to jeszcze możliwe, ale obecnie tego typu operacje, zwłaszcza u najmłodszych, są zalecane. Pierwszy zabieg wszczepienia obustronnego odbył się w Polsce w 2009 roku. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło i operacje symultaniczne przeprowadzane są coraz częściej.

Zabieg wszczepienia implantu odbywa się pod narkozą. Pacjent musi następnie pozostać w szpitalu przez 2-3 dni. Jak każda operacja, implantacja wiąże się z pewną dawką stresu dla pacjenta i jego najbliższych. Jednoczesne wszczepienie dwóch implantów to jedna operacja, a więc mniej nerwów, jednorazowy pobyt w szpitalu i jednoczesna rehabilitacja.

Szybciej może także korzystać z pełni możliwości, jakie oferuje jej technologia.
Po co więc czekać?