Prawa Pacjenta dotyczące dofinansowania
Dofinansowania z NFZ.
NFZ finansuje koszt wszczepienia implantu słuchowego
Koszty leczenia implantami słuchowymi,
które są bardzo wysokie, pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.
Po stronie NFZ leży również finansowanie kosztów potrzebnej rehabilitacji, a także wymiany procesora mowy.
NFZ pokrywa koszty implantu słuchowego
Słuch jest jedynym zmysłem, który współczesna medycyna bardzo często jest w stanie skutecznie przywrócić. Leczenie implantami słuchowymi to jednak proces niezwykle kosztowny. Na szczęście pacjenci nie muszą się tym martwić. Całość wydatków związanych z zakupem systemu implantu, z operacją i rehabilitacją leży po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
NFZ ponosi koszty operacji wszczepienia implantów zarówno u dzieci, jak i dorosłych – niezależnie od wieku. Co ważne NFZ płaci za implant, operację, ale także opiekę przed- i pooperacyjną oraz rehabilitację niezbędną do pełnego wykorzystania możliwości implantu.
Jedyne koszty, na jakie pacjent musi się przygotować, są związane z codziennym funkcjonowaniem urządzenia (wymiana baterii czy zakup dodatkowych akcesoriów.
Zobacz także: Jakie mogą być przyczyny nagłej utraty słuchu?
Nowy procesor mowy – po 5 latach
Dodatkowo wsparcie NFZ nie jest jednorazowe. Procesor mowy, jak każde urządzenie elektroniczne, w naturalny sposób się zużywa. Po 5 latach można starać się o wymianę procesora na zupełnie nowe urządzenie. Dodatkowa korzyść może płynąć z tego, że co kilka lat do użytku oddawane są nowe generacje coraz doskonalszych procesorów. Istnieje więc duża szansa, że dzięki wymianie otrzymamy lepsze, bardziej zaawansowane urządzenie, które da nam większe korzyści.
Jak skorzystać z możliwości wszczepienia implantu słuchowego?
Żeby zostać zakwalifikowanym do zabiegu wszczepienia implantu słuchowego należy najpierw udać się na konsultacje laryngologiczne. Lekarz może skierować nas do jednego ze szpitali wszczepiających implanty, gdzie przejdziemy dalsze bardziej szczegółowe badania. Po nich możliwa jest kwalifikacja do zabiegu. Formalności związane z refundacją leczenia pozostają po stronie szpitala.
Gdy po 5 latach od operacji staramy się o wymianę na nowy procesor mowy, podanie składamy do dyrekcji placówki, w której otrzymaliśmy pierwszy implant.
Prawa pacjenta.
Każdy pacjent w Polsce ma możliwość wyboru marki implantu ślimakowego, który zostanie mu wszczepiony podczas operacji refundowanej przez NFZ.
Dostępne na rynku implanty różnią się od siebie sposobem wykonania, wielkością czy wykorzystanym systemem. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ofertą różnych marek implantów ślimakowych i wybrać ten odpowiedni dla nas samych. Polecam uwzględnić w szczególności ich niezawodność, serwis urządzeń i możliwości doboru akcesoriów do późniejszego wygodnego użytkowania.
Nie każdy Polak wie, ale NFZ w pełni ponosi koszty związane z implantem słuchowym niezależnie od wieku pacjenta i miejsca jego zamieszkania. Rejonizacja w tym wypadku nie obowiązuje. Refundacja obejmuje całość procesu: od zabiegu, przez koszt implantu i procesora mowy po rehabilitację. Jedyne koszty, jakie ponosi osoba zaimplantowana to te związane z codziennym użytkowaniem urządzenia (baterie, dodatkowe akcesoria) i dodatkowymi godzinami rehabilitacji, jeśli jest taka potrzeba.