Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibilityJak otrzymać implanty słuchowe – Stowarzyszenie – Słyszeć bez granic

Jak otrzymać implanty słuchowe?

Gdy zauważysz problem ze słuchem, zgłoś się jak najszybciej do lekarza specjalisty.

Konsultacja u specjalisty laryngologa

Każdy sygnał mówiący o nieprawidłowościach słuchu oznacza konieczność konsultacji u specjalisty - laryngologa. Takim sygnałem są: niepokojące wyniki badań przesiewowych (u noworodków), symptomy kłopotów ze słuchem obserwowane przez rodziców u dzieci, wrażenie złego słyszenia u siebie samego.

Lekarz ocenia rodzaj problemu i wskazuje optymalny dla tego przypadku sposób leczenia. W razie stwierdzenia niedosłuchu może rekomendować (przy mniejszym ubytku) skorzystanie z aparatu słuchowego. Jeżeli wada słuchu jest poważniejsza, laryngolog kieruje pacjenta na dodatkowe badania specjalistyczne w ośrodku wszczepiającym implanty. 

 

Wybór ośrodka wszczepiającego implanty

Będzie to prawdopodobnie najbliższy szpital. Nie ma tu jednak rejonizacji. Na miejscu konieczne będzie wypełnienie dokumentacji, jaką standardowo wypełnia się przed każdą operacją, m.in. ankiety z danymi osobowymi, ankiety o ogólnym stanie zdrowia i przebytych chorobach, zgody na przeprowadzenie zabiegu itp.

Kwalifikacja

W klinice przejdziesz szereg badań potwierdzających zalecenia lekarza. Sprawdzona zostanie także gotowość Twojego organizmu do przeprowadzenia zabiegu.

Wszczepienie implantu

Najważniejszy etap procesu – zabieg implantacji. NFZ refunduje w 100 proc. koszty związane z implantem, procesorem mowy, zabiegiem, wizytą pozabiegową (kontrolną) oraz rehabilitacją w wymiarze godzinowym. Tutaj nie musisz się niczym przejmować. Wszystkie formalności związane z refundacją Twojego implantu przez NFZ załatwi szpital, w którym masz zabieg.

Dopasowanie procesora do Ciebie

Po zagojeniu się ran pooperacyjnych inżynier kliniczny pomoże Ci dopasować procesor mowy do Twoich potrzeb.

Rehabilitacja

Uzyskanie pełnych korzyści z implantu wymaga trochę czasu i Twojego wysiłku. Czeka Cię proces rehabilitacji, podczas którego Twój słuch będzie się stopniowo poprawiał. Czas rehabilitacji może się różnić w zależności od cech indywidualnych pacjenta, głębokości niedosłuchu itp. Nie należy się przejmować, że efekty u Ciebie nie przychodzą tak samo szybko jak u innych. Najważniejsze są ćwiczenia. Efekt przyjdzie z czasem.