Szkolna kampania ,, Hałas to nasz wróg-dbajmy o ciszę” to hasło tegorocznych działań Stowarzyszenia Słyszeć bez Granic. I edycja kampanii powstała w Chojnicach, przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Jarosza Hieronima Derdowskiego, oraz Pani Hanny Gleńskiej – szkolnego psychologa oraz pracownika PP-P w Chojnicach. Przy wsparciu Wydziału Edukacji urzędu miejskiego w Chojnicach w kampanię włączyło się 6 szkół podstawowych.
Termin realizacji: 15 kwietnia – 24 maja 2024 r.
Zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, że hałas jest naszym wiernym mimowolnym kompanem. Towarzyszy nam w drodze do szkoły czy pracy, a także w miejscu pracy lub nauki i w domu. Najwięcej hałasu znajdziemy na trasach kolejowych, komunikacji miejskiej, lotniczej, a także w centrach handlowych, miejscach rozrywki, przetwórniach, zakładach przemysłowych, a także w szkołach. Niewątpliwie hałas nam bardzo szkodzi. Często nie jesteśmy tego świadomi, ale to właśnie z powodu uciążliwych dźwięków jesteśmy przewlekle zmęczeni i odczuwamy wiele różnych dolegliwości somatycznych. Przez to jesteśmy mniej wydajni i w szkole, i w pracy. Nasz organizm potrzebuje wypoczynku w ciszy, by zrównoważyć negatywne skutki hałasu z całego dnia.
Hałas na przerwie w przeciętnej polskiej szkole osiąga natężenie ponad 100 decybeli, przy czym od 90 decybeli następuje osłabienie i trwały ubytek słuchu. Po spędzeniu 59 minut w hałasie potrzeba aż 479 minut odpoczynku, aby stan słuchu powrócił do normy.
Cele kampanii:
CEL OGÓLNY:
– uświadomienie uczniom negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka,
– wskazanie sposobów zapobiegania jego skutkom.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
– uświadomienie uczniom, czym jest hałas,
– zapoznanie uczniów ze szkodliwym wpływem hałasu na nasze zdrowie,
– kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne i cudze zdrowie,
– świadome ograniczanie przez uczniów hałasu w swoim otoczeniu,
– ograniczenie hałasu na przerwach w szkole
W dniu 25 kwietnia 2024 r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
w Chojnicach odbyły się warsztaty, prelekcje i spotkania tematyczne
w ramach obchodów Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem.