Jak otrzymać implanty słuchowe?

1. Wizyta u specjalisty – najważniejszy krok

Gdy zauważysz problem ze słuchem, zgłoś się jak najszybciej do lekarza specjalisty.

Gdy podczas badań przesiewowych u dziecka stwierdzono możliwy niedosłuch zgłoś się jak najszybciej do lekarza specjalisty.

2. Badania i ocena problemu
Laryngolog i audiolog przeprowadzi badania i stwierdzi rodzaj problemu.

Lekarz  skieruje Cię do odpowiedniego szpitala zajmującego się wszczepianiem implantów w ramach programu refundacji NFZ.

3. Ośrodek wszczepiający implanty
Będzie to prawdopodobnie najbliższy szpital. Nie ma tu jednak rejonizacji. Na miejscu konieczne będzie wypełnienie dokumentacji, jaką standardowo wypełnia się przed każdą operacją, m.in. ankiety z danymi osobowymi, ankiety o ogólnym stanie zdrowia i przebytych chorobach, zgody na przeprowadzenie zabiegu itp.

4. Kwalifikacja
W klinice przejdziesz szereg badań potwierdzających zalecenia lekarza. Sprawdzona zostanie także gotowość Twojego organizmu do przeprowadzenia zabiegu.

5. Wszczepienie implantu
Najważniejszy etap procesu – zabieg implantacji. NFZ refunduje w 100 proc. koszty związane z implantem, procesorem mowy, zabiegiem, wizytą pozabiegową (kontrolną) oraz rehabilitacją w wymiarze godzinowym. Tutaj nie musisz się niczym przejmować. Wszystkie formalności związane z refundacją Twojego implantu przez NFZ załatwi szpital, w którym masz zabieg.

6. Dopasowanie procesora do Ciebie
Po zagojeniu się ran pooperacyjnych inżynier kliniczny pomoże Ci dopasować procesor mowy do Twoich potrzeb.

7. Rehabilitacja
Uzyskanie pełnych korzyści z implantu wymaga trochę czasu i Twojego wysiłku. Czeka Cię proces rehabilitacji, podczas którego Twój słuch będzie się stopniowo poprawiał. Czas rehabilitacji może się różnić w zależności od cech indywidualnych pacjenta, głębokości niedosłuchu itp. Nie należy się przejmować, że efekty u Ciebie nie przychodzą tak samo szybko jak u innych. Najważniejsze są ćwiczenia. Efekt przyjdzie z czasem.