Procesor dźwięku to bardzo ważna część każdego implantu słuchowego. Od niego zależy efekt, jaki daje cały system implantu, co przekłada się na jakość naszego życia. Procesor, jak każde inne urządzenie elektroniczne, z czasem ulega naturalnemu zużyciu.

Z jednej strony dzięki refundowaniu przez NFZ zabiegowi wszczepienia implantów mamy szansę na normalne życie, z powodu niemożności wymiany procesorów dźwięku, powracamy do świata ciszy. Stajemy się inwalidami, zepchniętymi na margines społeczeństwa, zaprzestając aktywności zawodowych, naukowych i społecznych. Odbija się to nie tylko na naszym zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym. W przypadku dzieci dochodzi do zahamowania rozwoju słuchu i mowy, co jest bardzo trudne, czasochłonne i kosztowne do nadrobienia podczas rehabilitacji.

Procesor z upływem czasu ulega jednak eksploatacji i zużyciu, staje się coraz mniej sprawny, aż w końcu nie spełnia swojej funkcji – „dostarczania dźwięków”. Bez sprawnie funkcjonującego procesora dźwięku system implantu słuchowego staje się całkowicie bezużyteczny.

Krok po kroku, jak można starać się o nowy procesor dźwięku:

  • KROK 1/3

Wykonaj ocenę techniczną procesora (analiza serwisowa)

Każdy pacjent użytkujący procesor mowy, który jest po okresie gwarancji ma prawo do starania się o wymianę urządzenia na nowe. Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest analiza techniczna procesora,  która może być wykonana przez przedstawicieli producenta systemu implantu lub przez ośrodek, w którym dokonana była operacja wszczepienia implantu.

Analiza serwisowa polega na ocenie stanu faktycznego procesora mowy i kontroli funkcjonowania poszczególnych jego elementów. W trakcie spotkania  powinniśmy przekazać wszystkie nieprawidłowości związane z  funkcjonowaniem urządzenia.

  • KROK 2/3

Napisz podanie o wymianę procesora

Kolejny krok to podanie z prośbą o wymianę urządzenia na nowe (nie każdy szpital tego wymaga). Dokument taki najlepiej  złożyć w szpitalu, w którym wykonywany był zabieg implantacji. (Z prośbą o wymianę procesora na nowy można składać w każdym szpitalu wykonującym tego typu zabiegi) W podaniu musimy opisać przyczyny, dla których staramy się o nowe urządzenie oraz nasze osobiste odczucia związane z trudami użytkowania uszkodzonego procesora.  Do wniosku powinien być dołączony dokument z analizy serwisowej.

Wzór takiego podania

ico-download-2 Dyrektor szpitala

ico-download-2 Dyrektor szpitala – wzór wniosku na przewodnictwo kostne

Dodatkowo podanie warto przesłać do regionalnego NFZ.

ico-download-2 Dyrektor NFZ

Lista jednostek implantujących.

ico-download-2 Dyrektorzy i ordynatorzy szpitali

Regionalne oddziały NFZ.

ico-download-2 Lista NFZ

  • KROK 3/3

Czas oczekiwania

Czas oczekiwania na nowy procesor mowy może być różny i wynosić nawet kilkanaście miesięcy. W tym okresie warto przypominać się jednostkom do których kierowaliśmy listy.